петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Сопственикот на Фејсбук на средба со Доналд Трамп

Сопственикот на Фејсбук на средба со Доналд Трамп
WASHINGTON, DC - SEPTEMBER 19: Facebook founder and CEO Mark Zuckerberg leaves a meeting with Senator John Cornyn (R-TX) in his office on Capitol Hill on September 19, 2019 in Washington, DC. Zuckerberg is making the rounds with various lawmakers in Washington today. (Photo by Samuel Corum/Getty Images)

Основачот на Facebook, Марк Закерберг, во Вашингтон го отфрли барањето за раздвојување на Facebook, односно продажба на WhatsApp и Instagram. Тоа го објави републиканскиот сенатор Џошуа Хаули на својот Твитер профил, а објави Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Закерберг во петокот се состана со членовите на американскиот Конгрес, демократскиот сенатор Марк Вокер и републиканскиот сенатор Џошуа Хаули. Основачот на Facebook се сретна и со американскиот претседател Доналд Трамп, кој за разговорот претседателот напиша само:

Добра средба со Марк Закерберг од Facebook денес во Овалната просторија.

 

Барањата од највисоките врвови на американската политика е да се разделат високотехнолошките гиганти како Facebook, Amazon, Google и Apple, се множат и од страна на демократите и од страната на републиканците. Овие гиганти се осомничени за ограничување на изборот на потрошувачите, а цени ги качуваат до неоправдани височини.

 

Локални избори 2021