четврток, 26. ноември 2020. Вести денес: 136
Во живо

Натпартиски протест за одбрана на црвените линии кои се последниот бедем на нашиот идентитет

home Вести

Со протести одбележана годишнината од крвавите демонстрации во Чиле

Со протести одбележана годишнината од крвавите демонстрации во Чиле

Десетици илјади граѓани излегоа на улиците на главниот град на Чиле, Сантијаго да ја одбележат годишнината од масовните демонстрации во кои минатата години загинаа над 30 луѓе, а повредени беа илјадници лица.

Голем број од демонстрантите носеа транспаренти на кои пиушуваше „ДА“, со што ги повикуваат граѓаните в сабота на референдум да гласаат за измени на Уставот, кој датира уште од ерата на диктатурата на Пиноче.

Демонстрациите набрзо станаа насилни, а учесниците запалија најмалку две цркви.

Чиленаскиот министер за внатрешни работи Виктор Перез ги повика грашѓаните на излезат на референдумот, што е закажан на 25 октомври и мирно да гласаат.

– Сите кои се однесуваат насилно не сакаатда дозволат Чилеанците да ги решаваат своите проблеми со инструментите на демократијата, посочи Перез.

Коронавирус