недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 247
home Вести

Со калашњикови и ракетни фрлачи талибанците се забавуваат со педалинки во популарен забавен парк

Со калашњикови и ракетни фрлачи талибанците се забавуваат со педалинки во популарен забавен парк

Талибанците беа снимени како носат рачни бомби и пушки додека се возат на педалинки -, додека во исто време, протести се одржуваат низ Авганистан за да им се забрани на девојчињата да се вратат на училиште.

Се чини дека сликите покажуваат милитанти како возат чамци со теми на лебеди по вода во националниот парк Банд -Амир – некогаш популарна туристичка дестинација – во централниот дел на Авганистан.

Паркот опфаќа шест длабоки сини езера лоцирани во планините Хинду Куш, околу 45 милји од Бамијан – поранешниот дом на Бамијан Буда, кој беше уништен од Талибанците во 2001 година.

Локални избори 2021