среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 166
home Вести

Со авион до Германија само со негативен тест за коронавирус

Со авион до Германија само со негативен тест за коронавирус

Новите правила, според кои сите луѓе што летаат кон Германија ќе мораат да покажат негативен резултат од тестот за коронавирусот пред да се качат на авионот, стапија на сила од денес.

Правилата, кои беа објавени минатата недела, стапија на сила рано утрово и ќе важат до 12 мај, пишува агенцијата АП.

Патниците се должни да ја покажат авиокомпанијата со која летаат со негативен резултат од тестот на германски, англиски или француски јазик, а тестот не смее да биде постар од 48 часа, пренесува Танјуг.

Екипажот на авионот и децата на возраст под пет години се изземени од оваа мерка.

Ако луѓето се позитивни, тие мора да останат таму каде што се наоѓаат според локалните правила за карантин и на свој трошок.

Германската влада ја окарактеризира последната промена како потег на претпазливост за да се спречи ширењето на вирусот.

Владата, исто така, ја разгледа можноста за привремено спречување на патувањето до популарните дестинации за одмор во странство, но тогаш објави дека за сега не се планираат нови правила.

Локални избори 2021