недела, 28. мај 2023. Вести денес: 86
home Вести

Снежно невреме во Британија, откажани 115 летови

Снежно невреме во Британија, откажани 115 летови

Повеќе од 115 летови, кои пристигнуваат и полетуваат од лондонскиот аеродром „Хитроу“, денеска се откажани поради лошите временски услови во Велика Британија.

Поради невремето се откажани и спортските настани кои се предвидени за викендот.

Откажаните летови се главно дестинации на кратка релација, но истата мерка се однесува и за авио-врските со Њујорк и Чикаго, соопшти портпарол на аеродромот.

Метеоролошката служба на Велика Британија објави портокалово предупредување за снежни врнежи во повеќе реони на Англија денеска од 16 часот по средноевропско време до утре во девет часот.

За поголемиот дел од британската територија е објавено жолто предупредување за појава на силни ветрови, снег и студ во текот на викендот, а температурата се очекува да достигне и до минус осум степени.