недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 27
home Вести

Снежни врнежи врнежи во Вашингтон

Снежни врнежи врнежи во Вашингтон

Престолнината на САД вчера осамна со снежна покривка од пет до 10 сантиметри, најголеми врнежи на снег во изминатите две години.

Во ноќните часови, темпаратурите се намалија два до три степени под нулата, иако снегот се очекува да се растопи во текот на неделата.

Снежното невреме ќе трае денеска и утре, но со периоди на паузи во падежите на снег со лапавица. Ваквото време предизвикува мокри и снежни коловози но на главните патишта уште завчера беше фрлено сол, па сега се лесно проодни и остануваат само мокри.

Жителите на Вашингтон и околината снегот го дочекаа со радост, зимски активноста како санкање и прошетки низ улиците, градските плоштади и паркови.

Според метереолозите, снег во престолнината се очекува и в недела.

ЕУРО 2020

Македонија