понеделник, 19. април 2021. Вести денес: 176
home Вести

Снег падна во пустината Сахара

Снег падна во пустината Сахара

Снег падна во пустината Сахара, втора година по ред. Според информациите, снежните врнежи започнале рано утрото во неделата во регионот на градот Аин Сефра во северниот дел на Алжир.

Снежната покривка достигнала околу 40 сантиметри, но се стопил до вечерта.

Во соопштението се вели дека во последните 37 години во пустината, снег паднал четири пати. Претходниот беше минатата година.

Коронавирус