четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 102
home Вести

Смртоносни торнада ја погодија Албама, петмина загинати

Смртоносни торнада ја погодија Албама, петмина загинати

Најмалку пет лица загинаа кога смртоносни торнада ја погодија Алабама. Меѓу починатите е тричлено семејство кое живеело во дрвена куќа, како и маж и жена кои живееле во мобилна куќа, јавува Вашингтон Пост.

Потрагите и спасувањето се отежнати од снежното невреме кое следувало во продолжение.

Податоците од Националната метеоролошка служба во Бирмингем покажале дека торнадото формирано на југозападот од Алабама поминало околу 160 киломери и останало на земјата еден час и 20 минути.

Локални избори 2021