вторник, 28. март 2023. Вести денес: 96
home Вести

Смртоносен топлотен бран во Јапонија

Смртоносен топлотен бран во Јапонија
epa04871387 A woman protects herself from strong sunlight by holding an umbrella in Tokyo, Japan, 04 August 2015. A heat wave is hitting Japan and local media reported that more than 10,000 people suffering from heatstroke were rushed to hospitals across the country in the past week. EPA/FRANCK ROBICHON EPA/FRANCK ROBICHON

Јапонската метеролошка служба предупреди дека Јапонија е зафатена од топлотен бран опасен по живот, со температури близу до 40 степени.

Како што јави новинската агенција ДПА, поради топлиот бран досега починале најмалку шест лица, а стотици побарале помош. Меѓу починатите е и едно шестгодишно дете, на кое му се слошило по училишна екскурзија.

Температурата во јапонскиот главен град Токио вчера достигнала 35 степени, а во блискиот град Кумагаја – 39 степени. Високите температури предизвикаа 12 смртни случаи во текот на минатата недела, а близу 10.000 лица побарале лекарска помош.

Топлотниот бран доаѓа по поплавите во западните делови на Јапонија, кои загинаа 220 лица.

МИА

loading...