четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 186
home Вести

Смрт со пластика: Од утробата на угинат кит извадени над 1.000 парчиња пластичен отпад (ФОТО)

Смрт со пластика: Од утробата на угинат кит извадени над 1.000 парчиња пластичен отпад (ФОТО)
илустрација

Во утробата на угинат кит кој се насукал кај источниот брег на Индонезија се пронајдени речиси шест килограми отпад, вклучително и пластични чаши, апостолки и ќеси.

Управата на националниот парк Вакатоби соопшти дека китот бил пронајден доцна синоќа.

Во утробата на речиси 10 метри долгиот кит имало 115 пластични чаши, четири пластични шишиња, 25 ќеси, пар апостолки, пластична вреќа и над 1.000 парчиња друг разен пластичен отпад.

Локални избори 2021