понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 84
home Вести

Сменет директорот на „Боинг“

Сменет директорот на „Боинг“

Бордот на директори на американската компанија „Боинг” го смени извршниот директор Денис Муленберг.
Муленберг функцијата ја напушта веднаш.

Веста за смена на првиот човек на компанијата доаѓа само една недела откако најголемиот американски производител на авиони информира дека од јануари привремено ќе го запре производството на моделот „737 Макс”.

Овој модел на авион на компанијата не лета веќе девет месеци, заради двете авионски несреќи во кои имаше десетици жртви.

Од 13 јануари извршен директор и претседател на „Боинг“ станува Дејвид Келен.

Коронавирус