петок, 30. јули 2021. Вести денес: 41
home Вести

Словенија нема да ја тргне Хрватска од списокот на епидемиолошки безбедни држави

Словенија нема да ја тргне Хрватска од списокот на епидемиолошки безбедни држави

Словенија нема да ја тргне соседна Хрватска од списокот на епидемиолошки безбедни држави, чии граѓани без ограничувања можат да патуваат во и од земјата.

И покрај најавите дека тоа може да се случи по големиот раст на новозаразените во Хрватска, сепак, барем засега земјата останува на словенечката таканаречена „зелена листа“, објави прес службата на Владата.

Официјална Љубљана добила информации дека Хрватска донела одлука за ги затвори ноќните барови и дискотеките, бидејќи локалните здравствени власти сметаат дека тие се жариштата каде што се шири заразата.

Инаку, само во Загреб денес се потврдени 19 нови случаи на лица заразени со коронавирусот. (МИА)

Коронавирус