среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 80
home Вести

Словачката полиција уапси осомничени за убиството на новинарот Јан Куцијак

Словачката полиција уапси осомничени за убиството на новинарот Јан Куцијак

Полицијата во Словачка денеска приведе осомничени за убиството на новинарот Јан Куцијак и неговата свршеница Мартина Кушнирова.

Информацијата ја објави Словачкото радио, според кое, акцијата почнала рано утрово и се уште е во тек.

– Полициски специјални сили уапсија осомничени за злосторството. Во моментов се спроведуваат претреси во нивните домови, потврди на Фејсбук прес-службата на полицијата, без да соопшти детали.

Јан Куцијак (27) беше застрелан на 21 февруари заедно со неговата свршеница Мартина Кушнирова во селото Велка Мача, западна Словачка. Новинарот откри корупциски шеми во владејачките структури на земјата и објави дека двајца високи функционери од владини служби контактирале со италијанската мафијашка група „Ндрангета“. Тоа предизвика општествено – политичка криза во земјата. Премиерот Роберт Фицо поднесе оставка и на негово место дојде Петер Пелегрини.

Смртта на словачкиот новинар беше петтото убиство на новинар во земја-членка на ЕУ во последните 10 години.

Коронавирус