вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Словачка соочена со втор бран на Ковид-19

Словачка соочена со втор бран на Ковид-19

Министерот за здравство на Словачка, Марек Крајчи, изјави дека државата доживува втор бран на пандемија на коронавирусот.

– Во моментов епидемиолошката состојба во Словачка е под контрола, иако се влошува. Државата се соочува со втор бран (на пандемијата) на новиот коронавирус, изјави тој за националното радио.

Во Братислава вчера се одржа состанок на комисијата за борба против пандемијата, формирана од словачката Влада. Експертите во неговиот состав ги советуваа жителите да се воздржат од патување во странство.

Од почетокот на пандемијата, вкупниот број на заразени со коронавирусот во Словачка, со население од 5,5 милиони, достигна 2.615, вклучувајќи ги и оние кои се опоравиле. Регистриран е 31 смртен случај.