понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 178
home Вести

Словачка протера руски дипломат поради шпионажа

Словачка протера руски дипломат поради шпионажа

Словачка протера руски дипломат откако доби информација од воено разузнавачката тајна служба дека се занимава со шпионажа, изјави денеска премиерот на Словачка, Петер Пелегрини.

Го протеравме на 22 ноември и тој замина од Словачка во следните 48 часа, посочи Пелегрини.

Словачка е членка на Европска унија и на НАТО.

Коронавирус