сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 97
home Вести

Словачка има нова претседателка

Словачка има нова претседателка

Активистката за заштита на животната средина Зузана Чапутова е избрана за прва жена претседател на Словачка.

Словачкиот статистички завод синоќа соопшти дека Чапутова врз основа на 51 проценти изброени гласови освои 58 отсто, додека нејзиниот противкандидат Марош Шефчович добил 42 проценти од гласовите.

Шефчович, кој е потпретседател на Европска комисија, изјави дека и се јавил на Чапутова и и ја честитал победата.

Коронавирус