понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 93
home Вести

СЛЕДУВААТ ТАЖНИ МОМЕНТИ: Вилијам и Хари на погребот на принцот Филип ќе се соочат со тешките спомени од погребот на нивната мајка

СЛЕДУВААТ ТАЖНИ МОМЕНТИ: Вилијам и Хари на погребот на принцот Филип ќе се соочат со тешките спомени од погребот на нивната мајка

Војводата од Кембриџ и војводите од Сасекс ќе се соберат во сабота на погребот на нивниот дедо, војводата од Единбург. Тие ќе чекорат со ковчегот на нивниот дедо како дел од поворката на неговиот погреб во Виндзор.

Во интервју за Фемаил, експертот за кралското семејство, Пени Џуниор, објасни дека погребот ќе разбуди многу тешки спомени од погребот на принцезата Дајана, мајката на Вилијам и Хари.

На тој погреб, принцовите Вилијам и Хари, принцот Чарлс, принцот Филип и братот на Дијана, грофот Спенсер, одеа зад ковчегот на принцезата Дајана додека патуваше до опатијата на Весминстер.

– Ова веројатно ќе биде многу емотивно за целото семејство. Сигурен сум дека тоа ќе предизвика тешки спомени за принцовите oд губење на нивната мајка. Веројатно ќе биде тешко и за нивниот татко, додаде Пени.

– Веројатно никому нема да му пречи што последен пат војводата од Единбург одеше вака, беше со нив за да ги охрабри да го поминат тој ден, додаде таа.

Погребот на војводата од Единбург ќе се одржи во сабота, а луѓето ширум светот ќе можат да го следат на телевизија.

Принцовите Вилијам и Хари се очекува да застанат рамо до рамо за време на кралската поворка.

Ковчегот на принцот Филип ќе биде поставен на специјално дизајниран „Ленд Ровер“, кој принцот Филип помогна да го расчлене, и кој ќе го пренесе неговото тело во неговиот вечен дом во капелата Сент Горѓи во замокот Виндзор.

Поворката од влезот до замокот Виндзор до капелата ќе трае осум минути. И членовите на кралското семејство ќе учествуваат во поворката веднаш зад ковчегот на војводата, а исто така ќе има шест члена на персоналот од домаќинството на Филип.

Трасата на поворката ќе биде завршена од претставниците на Кралската морнарица, Кралските маринци, 4-от баталјон на Кралскиот полк на Шкотска и Кралските воздушни сили.

Кралската морнарица ќе го носи ковчегот по скалите и ќе застане за една минута тишина.

Во согласност со упатствата заради пандемијата Ковид-19 за ограничен број гости во капелата, поголемиот дел од поворката нема да може да влезе во капелата за погребот, освен членовите на кралското семејство и приватниот секретар на војводата Арчи Милер Баквел.

Околу 30 роднини се очекува да присуствуваат на погребот со семејството во капелата Свети Ѓeорѓи.

Британците беа предупредени да останат дома и да го следат преносот на погребот на телевизија, со цел да се избегне ширење на коронавирусот.

Ковчегот со телото на принцот Филип беше во приватната капела на Нејзиното кралско височество и нивниот дом во Беркшир, пред да биде преместен во блиската капела Алберт Меморијал, каде што ќе се чува седум дена на национална жалост пред неговиот погреб за претстојниот викенд.

Коронавирус