вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 230
home Вести

Следете во живо: Ученичка, премиер и автохтон лидер се фаворитите за Нобелова награда за мир

Следете во живо: Ученичка, премиер и автохтон лидер се фаворитите за Нобелова награда за мир

Грета Тунберг, 16-годишната активистка за климата, според букмејкерите е најголем фаворит за освојување на 100-та Нобелова награда за мир.

Ако успее, таа ќе стане најмладиот добитник на оваа награда – една година помлада од Малала Јусафаи кога ја доби наградата во 2014 година.

За овогодинешната награда има 301 кандидат – 223 лица и 78 организации – според веб-страницата на Нобеловата награда за мир.
Имињата на номинираните и на оние кои ги номинирале нема да бидат откриени 50 години.

Портпаролот на Вилијам Хил, Руперт Адамс изјави дека најстрасните обложувачи се „убедени“ дека Тунберг ќе победи.

Но, тинејџерката се соочува со конкуренција од светските лидери.

Според лондонската онлајн компанија за обложување „Бетер“, Абиј Ахмед, премиерот на Етиопија, кој стави крај на конфликтот на неговата земја со Еритреја, е вториот најверојатен кандидат за победа.

Вилијам Хил предвидува дека меѓу другите кандидати ќе бидат и Раони Метуктире, поглавар на бразилскиот домороден народ Кајапо и еколошки активист , кој водеше кампања за заштита на Амазонските прашуми, и Џасинда Ардерн, премиерка на Нов Зеланд.

Меѓу 78 организации, и „Бетфер“ и „Вилијам Хил“ ги поставија „Репортери без граници“, организација која се залага за слобода на печатот, и Советот за човекови права на Обединетите нации како надворешни облози.

Минатата година Нобелова награда за мир им беше доделена на поранешната сексуална робинка на терористичката Исламска држава, Надја Мурад и лекарот од Конго, Денис Муквеге „за нивните напори да се стави крај на употребата на сексуално насилство како оружје при војна и вооружен судир“.

Победникот ќе биде соопштен во живо од Осло, Норвешка:

Локални избори 2021