среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 78
home Вести

Слаб земјотрес во Северна Кореја, се верува дека е природен

Слаб земјотрес во Северна Кореја, се верува дека е природен

Слаб земјотрес со јачина од 2,8 степени по Рихтеровата скала беше почуствуван денеска во источниот дел на Северна Кореја, соопшти јужнокорејската метеоролошка агенција.

Потресот е регистриран рано изутрина, на 30 километри североисточно од округот Синхунг и се верува дека во прашање е природен земјотрес, јаво Јонхап.

Во текот на изминатите години во Северна Кореја беа регистрирани мали земјотреси како последица на нуклеарните проби.

Коронавирус