понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 90
home Вести

СКАНДАЛ: Еден од најдобрите светски спортисти уапсен затоа што продавал кокаин (ФОТО)

СКАНДАЛ: Еден од најдобрите светски спортисти уапсен затоа што продавал кокаин (ФОТО)

Јори Лехтера, еден од најдобрите хокеари на Филаделфија е уапсен во финскиот град Тампере.

Него и уште 22 лица, полицијата ги привела поради сомнение дека учествувале во илегална дистрибуција и продажба на кокаин по улиците на овој град.

Полицијата конфискувала два килограми кокаин, но и накит во вредност од 750.000 евра во Тампере, а името на Лехтера се поврзува со нелегалните работи.

Лехтера демантираше било каква вмешаност во овој случај. Финецот после три сезони во Сент Луис од минатата настапува за Филаделфија.

Коронавирус