понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Сите студенти во САД ќе бидат вакцинирани до почетокот на 2022 година

Сите студенти во САД ќе бидат вакцинирани до почетокот на 2022 година

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека студентите на последните години во САД ќе бидат вакцинирани до есен, додека нивните помлади колеги најверојатно ќе бидат вакцинирани на почетокот на 2022 година.

Тој изрази уверување дека Националните центри за контрола и превенција на болести „во следните неколку дена“ ќе одобрат олеснување на мерките за лицата кои се вакцинирани, но апелираше до 80 проценти од населението во САД кои сè уште чекаат да се вакцинираат, постојано да се придржуваат и да ги спроведуваат превентивните анти-епидемиски мерки.

– На добар пат сме, само треба да издржиме уште малку, рече Фаучи во интервју за телевизиската мрежа Си-Би-Ес.

Во САД секој ден во просек се вакцинираат околу 2,1 милиони луѓе.

Коронавирус