четврток, 13. август 2020. Вести денес: 0
home Вести

Силно невреме ја погоди Шпанија- бројот на жртви постојано расте

Силно невреме ја погоди Шпанија- бројот на жртви постојано расте

Најмалку шест лица ги загубија животите од четвртокот поради обилните дождови во југоисточна Шпанија, пренесува во саботата дневниот весник El Pais.

Според весникот, телото на 41-годишен маж било пронадјени во провинцијата Аликанте, во автономната покраина Валенсија. Претходно беше соопштено за пет жртви.

Шпанската државна метеоролошка агенција во саботата објави ново предупредување за повеќе региони во земјата, поради опасност од обилни дождови, гремжи и силни налети на ветер.

Во петокот во голем број населени места нивото на тревога беше подигнато на највисоко ниво – црвено. Поради лошите временски услови образовните власти објавија прекин на наставата. Обилните врнежи предизвикаа затворање на повеќе патни правци, делумен прекин на железничкиот сообраќај, затворање на аеродромите и одложување на десетици летови, како и излевања на реките

Последните денови во овој дел од Шпанија се појави метеоролошкиот феномен кој Шпанците го нарекуваат „судена капка“ (Gota fría), при кој топлината од Средоземното Море се меша со студената маса од внатрешноста создавајќи облаци од кои доаѓа дожд во енормни количества.

Коронавирус