петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 124
home Вести

Силниот ветер одложи стотина летови од холандскиот аеродром Схипхол

Силниот ветер одложи стотина летови од холандскиот аеродром Схипхол

Повеќе од 100 летови се откажани денеска на холандскиот аеродром Схипхол поради силниот ветер, соопшти Холандската радио-телевизија.

Поради безбедносни причини, КЛМ откажа околу 100 летови до и од европски земји. Управата за летање се надева дека патниците ќе бидат транспортирани од страна со подоцнежните летови. Откажани се, исто така, летови на авиокомпанијата „Изиџет“.

Претходно, Кралскиот метеоролошки институт во Холандија објави жолт код за опасно време поради силниот ветер со налети до 95 километри на час. Во крајбрежните провинции, предупредувањето ќе стапи во сила до вечер, а во остатнатиот дел од земјата се очекува во попладневните часови ветрот да се смири.

Коронавирус