понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 166
home Вести

Силна експлозија одекна доцна вечерва кај Алепо

Силна експлозија одекна доцна вечерва кај Алепо

Силна експлозија одекна доцна вечерва во реон под контрола на сириската Влада, јужно од Алепо, соопшти сирискиот Центар за мониторинг на човековите права.

Причината за експлозијата е непозната, како и евентуалната мета, но во реонот се распоредени ирански сили, како и припадници на авганистанската проиранска милиција Лива Фатимиун, која е поддржана од властите во Дамаск.

Раководителот на сирискиот центар, чие седиште се наоѓа во Лондон, Рами Абдел Рахман истакна дека засега не е познато дали станува збор за случајна експлозија во магацин за оружје или за воздушен напад.

Коронавирус