сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Силен земјотрес во Турција

Силен земјотрес во Турција

Земјотрес со интензитет од 6,2 степена според скалата на Рихтер е регистриран утрово во западниот дел на Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмички центар (ЕМСЦ).

Засега нема податоци за повредени или причинета материјална штета.

Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 232 километри југоисточно од Измир, 51 километар југоисточно од Денизли и 27 километри западно од Јешилова, со длабочина од два километри под површина на земјата.