вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 151
home Вести

Силен земјотрес во Турција, има затрупани луѓе

Силен земјотрес во Турција, има затрупани луѓе

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во југозападниот турски округ Денизли. Според локални медиуми, од земјотресот урнати се  објекти во кои имало луѓе.

Спасувачки тимови презеле операции при што успеале да извадат од урнатините неколку лица кои се хоспитализирани, јави НТВ.

Епицентарот на земјотресот што се случи во попладнево бил во реонот на градот Бозкурт. Потресот бил на длаобочина од седум километри. Засега нема информации за загинати луѓе. Земјотрес беше регистран денеска во округот Измир со интензитет од 4,8 по Рихтер.

Коронавирус