сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 106
home Вести

Силен земјотрес во Тајван

Силен земјотрес во Тајван

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе источниот брег на Тајван.

Потресот ги разниша зградите и во главниот град Тајпеј.

Централната метеоролошка служба на Тајван соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 106 километри.

Засега нема информации за штети или жртви.

Коронавирус