петок, 29. јули 2022. Вести денес: 66
home Вести

Силен земјотрес во Русија

Силен земјотрес во Русија

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтерова скала го погоди денеска рускиот далечен исток, во регионот Чукотка.

Засега нема податоци за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот се наоѓал 406 километри југозападно од Анадир, административниот центар на Чукотка, на длабочина од 10 километри под површината на земјата, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Коронавирус