четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 42
home Вести

Силен земјотрес во Иран, најмалку петмина загинати

Силен земјотрес во Иран, најмалку петмина загинати

Најмалку пет луѓе загинаа и над 120 се повредени во земјотрес земјотрес со интензитет од 5,8 степени што го погоди синоќа северозападен Иран.

Епицентарот на земјотресот, за кој првично беше објавено дека е со јачина од 6,0 степени, беше во провинцијата Источен Азербејџан, на 83 километри од градот Ардабил, на длабочина од 10 километри. Во регионот погоден од земјотресот живеат околу 20 милиони луѓе.

Коронавирус