вторник, 20. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Силен земјотрес во Индонезија, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес во Индонезија, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,1 степен по Рихтер ја погоди Индонезија, по што властите издадоа предупредување за можна појава на цунами.

земјотресот е регистриран на длабочина од 45 километри, а со епицентар 138 километри северозападно од островот Тернате, соопшти Американскиот геолошки институт.

Властите соопштија дека регионот најверојатно нема да биде погоден од цунами, но во случај на толку силен земјотрес тоа е вообичаена пракса.

Локалните медиуми соопштуваат дека населението во паника ги напуштило своите домови. (МИА)

Коронавирус