петок, 30. септември 2022. Вести денес: 168
home Вести

Силен земјотрес во Индонезија

Силен земјотрес во Индонезија

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала го потресе регионот Нијас, во западна Индонезија, соопшти денеска Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

ЕМСЦ наведува дека земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри, откако претходно беше пријавена длабочина од два километра и јачина од 5,9 степени.

Земјотресот бил на 325 километри југозападно од градот Падангсидемпуан, во Северна Суматра.

Засега нема извештаи за жртви или штети.

Коронавирус