среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 28
home Вести

Силен земјотрес во близина на Мелбурн, нема информации за повредени

Силен земјотрес во близина на Мелбурн, нема информации за повредени

Епицентарот на земјотресот бил во близина на руралниот град Менсфилд, на околу 200 километри североисточно од Мелбурн, на длабочина од 10 километри

Земјотрес со јачина од 6 степени ја погоди областа во близина на Мелбурн во Австралија, објави тамошниот Метеоролошки институт.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на руралниот град Менсфилд, на околу 200 километри североисточно од Мелбурн, на длабочина од 10 километри.

фото: bbc

Локалните медиумми објавија фотографиии од урнатини на улица во Мелбурн, а луѓето во северните делови на градот објавија на социјалните мрежи дека останале без електрична енергија.

Не е издадено предупредување за цунами.

Локални избори 2021