среда, 28. септември 2022. Вести денес: 103
home Вести

Силен земјотрес регистриран на Вануату

Силен земјотрес регистриран на Вануату

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди пацифичката држава Вануату.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 58 километри од градот Исангел, на 226 километри под морското дно.

По земјотресот не е објавена тревога за појава на цунами.

Се уште нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета од земјотресот.

Коронавирус