среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Силен земјотрес регистриран на Папуа Нова Гвинеја

Силен земјотрес регистриран на Папуа Нова Гвинеја

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Папуа Нова Гвинеја, соопшти Американскиот сеизмолошки завод.

Епицентарот на земјотресот бил на 38 километри североисточно од градот Каинату, на длабочина од 103,5 километри.

Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета, а не е издадено ниту предупредување за појава на цунами.

Коронавирус