сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 48
home Вести

Силен земјотрес регистриран на Исланд

Силен земјотрес регистриран на Исланд

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на Исланд.

Епицентарот бил на 230 километри југозападно од Рекјавик на длабочина од 10 километри.

Во погодената област живеат околу 118.000 луѓе, но нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

По земјотресот не е објавено предупредување за појава на цунами.

Коронавирус