четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 49
home Вести

Силен земјотрес регистриран на Филипини

Силен земјотрес регистриран на Филипини

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени по Рихтеровата скала е регистриран денеска на Филипини, соопшти Американскиот геофизички институт.

Засега нема информации за евентуални жртви и предизвикана материјална штета.

Епицентарот бил околу 50 километри северо-северозападно од Пандан на островот Катандуанес, 30 километри длабочина.