сабота, 1. април 2023. Вести денес: 55
home Вести

Силен земјотрес регистриран на Филипини

Силен земјотрес регистриран на Филипини

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипини, 69 километри северозападно од Џенерал Сантос, јави американскиот Геолошки институт.

По земјотресот не е издадено предупредување за појава на цунами во Тихи Океан.

За сега нема информации за евентуални човечки жртви или причинета материјална штета.