среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 123
home Вести

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИНА КИНА: СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ВО ТЕК – има загинати, преживеаните се бараат под рушевини (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИНА КИНА: СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ВО ТЕК – има загинати, преживеаните се бараат под рушевини (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6 степени ја погоди провинцијата Сечуан во југозападна Кина. Најмалку две лица загинаа, а тројца се повредени во силен земјотрес.

Според локалните медиуми, земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри.

Во земјотресот биле уништени бројни куќи, а штетите се огромни. Властите соопштија дека активирале одговор од втор степен на итни случаи. Во тек е спасувачка операција за потрага по преживеани под урнатините.

Да потсетиме, Сечуан беше погоден од земјотрес со јачина од 7,9 степени во мај 2008 година, во кој загинаа речиси 90.000 луѓе.

Локални избори 2021