среда, 28. јули 2021. Вести денес: 164
home Вести

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди утрово источна Јапонија. Тресењето било почувствувано во Токио и околните префектури, соопшти метеоролошката агенција.

Предупредување за цунами не е објавено, јавува јапонската агенција Кјодо.

Земјотресот, кој бил регистриран на длабочина од 36 километри во префектурата Чиба, е обележан како „слаба петка“ на скалата на сеизмички интензитет на Јапонската метеоролошка агенција, чиј највисок резултат е седум.

Кјодо објаснува дека „слаба петка“ значи дека луѓето биле исплашени. Сè уште не е познато дали земјотресот предизвикал лизгање на земјиштето или предизвикал поголема материјална штета на станбените згради.

Земјотресот бил почувствуван и во централната и североисточна Јапонија.

Коронавирус