понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 98
home Вести

Силен земјотрес ја погоди Индонезија – почувствуван и на Бали

Силен земјотрес ја погоди Индонезија – почувствуван и на Бали

Индонезија беше погодена од земјотрес со јачина од 5,9 степени, а епицентарот се наоѓа во близина на островот Јава во Тихиот океан на длабочина од 91 километар, соопшти денеска евро-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Локалните медиуми објавија дека земјотресот бил почувствуван и во градовите Паситан, Блитар и Маланг и на островот Бали.

Официјалните лица сè уште не утврдиле колкава е материјалната штета, објави Ројтерс.

Коронавирус