сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 22
home Вести

Силен земјотрес го погоди Иран

Силен земјотрес го погоди Иран

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска Иран. Епицентарот на земјотресот беше на околу 125 километри западно од пристаништето Бандар Абас, на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за евентуална штета.

Земјотрес со интензитет од 6,6 што се случи во 2003 година во таа држава го урна историскиот град Бам и во него настрадаа 26.000 луѓе

Коронавирус