среда, 22. март 2023. Вести денес: 194
home Вести

Силен земјотрес 6,1 степени го погоди централниот дел на Алјаска

Силен земјотрес  6,1 степени го погоди централниот дел на Алјаска

Централниот дел на Алјаска утринава, во 9 часот по локално време, го погоди силен земјотрес со магнитуда на ударот од 6,1 степени според Рихтеровата скала.

ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 48 километри и 95 километри северно од Сатон-Алпско.

Жителите на градовите оддалечени и по повеќе од 100 километри од епицентарот наведуваат дека почувствувале силен земјотрес што доста долго траел. Некои наведуваат дека куќите долго време им се треселе.

loading...