понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 154
home Вести

Сијарто: Унгарија ќе се повлече од договорот на ОН за миграција

Сијарто: Унгарија ќе се повлече од договорот на ОН за миграција

Унгарија ќе се повлече од договорот на Обединети нации за миграција пред неговото конечно усвојување, изјави денеска шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, додавајќи оти договорот претставува „закана по светот“.

– Тој документ е целосно против безбедносните интереси на Унгарија, посочи Сијарто.

Договорот треба да биде усвоен во декамври, но Сијарто наведе дека Унгарија нема да учествува на состанокот во Мароко.

Тој истакна и дека за договорот треба да се гласа во Генералното собрание на ОН.

МИА

Коронавирус