недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 49
home Вести

Сибир: Пожарите се уште горат на површина од околу 163.000 хектари

Сибир: Пожарите се уште горат на површина од околу 163.000 хектари

Пожарникари во Сибир гаснат пожари на вкупна површина од 163.100 хектари, соопшти денеска службата за заштита на шумите.

Како што се наведува, пожарникарите се борат со 78 пожари кои зафатиле 110.082 хектари во регионот Иркутс и 69 пожари на 46.976 хектари во Краснојарск.

Вонредна состојба поради огнената стихија е прогласена во Иркутск, Јакутија и Краснојарск.

Коронавирус