четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 186
home Вести

Си Ен Ен: Делови од САД ќе бидат поладни и од Марс

Си Ен Ен: Делови од САД ќе бидат поладни и од Марс

Снежна олуја наречена „циклон бомба“ ќе го зафати источниот брег на САД и ќе предизвика пониски температури отколку на Марс, објави Си Ен Ен.

Метеоролозите очекуваат дека циклонот, кој се формираше над Атланскиот Океан, денеска ќе стигне до источниот брег на САД и ќе предизвика силни ветрови и снег, а делови на север ќе бидат „поладни и од Марс“.

Од Јужна Каролина до Мејн, 13 сојузни држави се под предупредување за силни ветрови.

Поради екстремните временски услови снег падна и на Флорида, првпат по неколку децении. Гувернерите на Флорида, Џорџија, Вирџинија прогласија вонредна состојба и ги предупредија жителите да не излегуваат од своите домови.

Училиштата во Њујорк се затворени, а Државниот метеоролошки завод најави дека во тоа подрачје се очекува да падне снег од 13 до 20 сантиметри и дека ќе дува ветер со брзина околу 80 километри на час.

Поларните студови ги заледија Нијагарините водопади и предизвикаа хаос во сообраќајот.

Метеоролошкиот завод издаде предупредување поради бурата од Вирџинија до Мејн и најави 30 сантиметри снег во подрачјето околу Бостон. На подрачјето на источниот брег на САД се очекува снег од околу 1,2 метра.

Експертите предупредуваат дека бурата би можела да достигне до јачина на ураган од втора категорија, а поларните студови ќе се задржат до крајот на неделата.

Гувернерот на Јужна Каролина, Хенри Мекмастер ги предупреди жителите да не ги напуштаат своите домови. – Ако не останат на топло, ќе смрзнат. Мораме да бидеме внимателни, порача Мекмастер.

Властите соопштија дека неделава од екстремно ниските температури починаа 12 лица. Шест смртни случаи се регистрирани во Висконси, четири во Тексас, еден во Северна Дакота и еден во Мисури. Поголем дел од нив се бездомници.

Коронавирус