вторник, 2. август 2022. Вести денес: 22
Во живо

Говор на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод Денот на Републиката

АКТУЕЛНО

Македонија го слави Денот на Републиката-Илинден

home Вести

Си-Ен-Ен: Бајден ја зголеми предноста во Невада за 3.500 гласа

Си-Ен-Ен: Бајден ја зголеми предноста во Невада за 3.500 гласа

Демократскиот кандидат за претседател Џо Бајден ја зголеми предноста во Невада пред ривалот Доналд Трамп за околу 3.500 гласови, јавуваат американските медиуми.

Во примерок од над 87 проценти преброени гласови, Бајден има околу 49,5 проценти од гласовите, а Трамп има околу 48,5 проценти.

Според Си-Ен-Ен, Бајден ја зголеми разликата и има повеќе од 11.000 гласови во однос на Трамп, а при претходниот пресек, таа разлика беше 7.647.

Невада носи шест изборни гласа, а Бајден сега има 264, додека Трамп има 214 гласа.

Победник на изборите ќе биде кандидатот кој прв ќе добие 270 изборни гласови. (МИА)

Коронавирус