петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 48
Во живо

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против мафијата, за правда и слобода

home Вести

Шведското обвинителство во понеделник ќе одлучи за отворање на случајот Асанж

Шведското обвинителство во понеделник ќе одлучи за отворање на случајот Асанж

Шведскиот државен обвинител следниот понеделник ќе објави дали или не повторно ќе отвори прелиминарна истрага за случајот со наводно силување, кој се водеше против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

– Обвинителот ќе ја објави својата официјална одлука на прес конференција, соопшти Обвинителството.

Асанж беше уапсен минатиот месец во Лондон, откако Амбасадата на Еквадор му го укина азилот.

Пред четири години Шведското обвинителство соопшти дека се откажало од истрагата против основачот на Викиликс за два случаи на сексуален напад, затоа што застареле.

Коронавирус