среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 135
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Вести

Шведска првпат ги затвора границите

Шведска првпат ги затвора границите

Шведска нема да дозволи влез на странски државјани од Велика Британија и од Данска поради појавата на новиот мутиран вид коронавирус во тие земји. Ова е првпат од почетокот на пандемијата Шведска да ги затвори своите граници.

Повеќе од 40 земји досега забранија влез на британски граѓани.

„Со цел да се намали ризикот од ширење на овој вирус во Шведска, Владата донесе одлука денес да забрани влез на патници од Велика Британија и од Данска“, рече министерот за внатрешни работи, Микаел Дамберг.

Забраната стапува на сила на полноќ. Покрај тоа, Шведска ќе ги прекине сите летови од Велика Британија на 48 часа.

Коронавирус