вторник, 11. август 2020. Вести денес: 65
home Вести

Швајцарија воведе задолжително носење маски во јавен превоз

Швајцарија воведе задолжително носење маски во јавен превоз

По првпат од избувнувањето на епидемијата на коронавирус во Швајцарија, од денеска е во сила задолжително носење заштитна маска во јавниот превоз.

Маските,исто така, од денеска се задолжителни на сите летови на компанијата „Свис“.

До денеска, заштитната маска беше само препорака. Меѓутоа мнозинството ја игнорираше препораката, поради што мерката сега е задолжитена.

Во Швајцарија досега се евидентирани над 32 илјади случаи на заразени со коронавирус и блузу 2000 починати. (МИА)

Коронавирус