вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 25
home Вести

Швајцарија би можела да ги откаже нарачаните 5,3 милиони вакцини од АстраЗенека

Швајцарија би можела да ги откаже нарачаните 5,3 милиони вакцини од АстраЗенека

Швајцарија може да се откаже од нарачаната вакцина АстраЗенека, но раскинувањето на договорот со таа британско-шведска компанија во моментов не е опција, иако може да се разгледа и тоа, пишува денес весникот NZZ am Sontag.

Во текот на месецов, Швајцарија побара повеќе податоци за ефикасноста и квалитетот пред да ја одобри вакцината, која инаку доби зелено светло во ЕУ.

Повикувајќи се на Федералната канцеларија за јавно здравје (БАГ), весникот пишува дека локалните власти шпекулираат дека владата сака да ја откаже својата нарачка, што може и да се случи ако анализата покаже дека вакцината не е доволно ефикасна.

– Сè уште не е познато што ќе се случи со „АстраЗенек“, но раскинувањето на договорот во моментот не е опција, иако може да се преиспита доколку се покаже дека е потребно – изјави Бора Крониг, заменик директор на БАГ.

Швајцарија, која нарача 5,3 милиони дози вакцина АстраЗенека, ги чека резултатите од тестовите во Северна и Јужна Америка. Франција, Белгија и Германија ја препорачуваат вакцината на лица под 65 години.

Компанијата е критикувана затоа што вклучи премалку стари лица во клиничките испитувања.

Коронавирус